Search
Not Logged In
0
Your Username:
Your Password:

[ sign up | recover ]

Discussion Forums » General Discussion
How much do you pay...
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 02:48
Miss Ice Fingers
Post Count: 27
a) Haircut- $89 for cut & colour.
b) Weekly groceries- Around $150-$200 for four of us.
c) Monthly rent-$0 We own our house.
d) Monthly gym membership (if applicable)- n/a
e) Monthly gas and electricity- We donít have gas. We pay around $80 a month for electricity, we use more than that but I was paying too much for a long time so I have about $800 credit.
f) Monthly water rates-$60ish
g) Anything else you wish to add- Petrol costs me about $100 per week . I pay $100 per month for my sonís karate lessons and $100 per month for my school. $90 for Foxtel and $30 for internet.

Where do you live? Melbourne, Australia.
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 03:35
love♥nik
Post Count: 1010
a) for a haircut
Nothing right now. I haven't gotten mine cut in nearly a year. Last time it was cut on Thanksgiving and my mom cut it for me since I just needed a trim.
b) for your weekly groceries
This varies but I would say about $100 a week.
c) for your monthly rent
$505 for a one bedroom, water and cable is included.
d) for monthly gym membership (if applicable)
I work out w/ a friend who has a membership (she pays $20 a month) and it's free for me. Even if I didn't go w/ her there's an amazing gym on campus (it's huge) that I can use for free as well.
e) for your monthly gas and electricity
Power is about... $130. It's been so hot this summer that our power bill has been insane. >.<
f) for your monthly water rates
Nothing. :) It's included w/ the rent.
g) gas
My car I can get a little over a week for $20 bucks worth of gas. Everything is rly close to my apt so I don't ever have to drive far. My bf however, drives a gas guzzling truck and works 20miles away for work. He easily puts about $80 into his a week.

Where do you live?
Southern Alabama
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 03:38
HorrorVixen XO
Post Count: 869
a) for a haircut: $20-$40

b) for your weekly groceries: $50

c) for your monthly rent: $500

d) for monthly gym membership (if applicable

e) for your monthly gas and electricity: included in the rent

f) for your monthly water rates: included in the rent.

g) anything else you wish to add: cell phone is $40.. lunch for the week: $25..

Where do you live? Loa Angeles, CA
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 04:38
♥ Steph
Post Count: 52
a) Eh about $20
b)$50/week
c) $475 mortgage
d) No gym but when I went to one was only like $20/month...
e) Depending on the month about $150-200
f) About $26/month, we only get billed every 3 months
g) we pay home owners association like $125/month...Stupid HOA....

Where do you live? Tempe, AZ
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 04:55
BeautifulBrownEyes
Post Count: 68
a) for a haircut - About $25 plus tip. And I have long hair, so I can get away with going longer in between trims.
b) for your weekly groceries - $150-200 for family of four
c) for your monthly rent - Our mortgage is $1568, but we just refinanced for $1200 (and this includes escrow. Our taxes are pretty high here.)
d) for monthly gym membership (if applicable) - n/a
e) for your monthly gas and electricity - electricity: $200 (average billing all year), gas: $25
f) for your monthly water rates - $60
g) anything else you wish to add - ??

We live in Texas, just outside of Houston.
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 05:43
just samma;
Post Count: 204
a] I have dreads so i don't cut my hair.
b] $150 to $200 every two weeks.
c] Our rent is currently $595, utilities & cable included for a one bedroom apartment. We're going back to a 2 bedroom condo soon and we will pay anywhere from 600-700 incld.
d] N/A
e] N/A it is included in rent currently. On average in this area it's $150-ish for both.
f] N/A
g] N/A

I live in Southern Ontario Canada
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 17:36
love♥nik
Post Count: 1010
@Just Samma random question: how do you keep your dreads clean? I always see them around and some guys look (b/c I haven't rly seen them on women around here) so hot in them and they look clean and well kept whereas others... I want them to stand at least 15ft. away from me. xD
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 21:50
just samma;
Post Count: 204
The biggest misconception is that people don't wash dreads.
totally not true for 99% of the dread head population.
My dreads are two years old & i wash them once a week-ish unless i notice they need it more.
In the summer it was on average twice a week.
Dreads don't like "commercial" shampoo. so nothing with added conditioner type things. some people even use dish soap.
I had been washing my hair with Lush shampoo bars for about a year before i did my dreads so the only thing i had to change was breaking my habit of washing everyday.
The less you wash, the less oil your scalp produces so if you do it gradually you can wash less often and not have greasy, nasty hair.
Now every time i color my dreads or every 90 days, whichever comes sooner i deep clean them using a VERY hot water soak with baking soda, vinegar, salt & lemon juice then i'll use a harsh soap like dawn & rinse like crazy.
Also, if i notice my scalp is itchy or such i just do a dry baking soda scrub with a apple cider vinegar rinse to level everything out.
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 21:57
love♥nik
Post Count: 1010
@samma ahhh that's cool! :) It's not something I'd ever do but there is this guy on campus who's rly fucking hot and his dreads are what make him hot so I thought I'd ask b/c I'd for sure not wanna ask a random stranger on the street something like that. XD Seems a bit easier on bloop. xD
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 14:46
Kayra+2♥
Post Count: 34
a) for a haircut - Free!
b) for your weekly groceries - I get exactly $526 per month in groceries. :P
c) for your monthly rent - $475
d) for monthly gym membership (if applicable) - Do I look like someone who would go to the gym!? lol
e) for your monthly gas and electricity - Last light bill was $170. T_T Summer time bill. but water was included.
f) for your monthly water rates - see above.
g) anything else you wish to add - Gas here is $3.29/ gallon :)


I live in the capitol of the retirement state. Tallahassee, Florida.
0 likes [|reply]
8 Oct 2011, 19:55
Jessica
Post Count: 283
a) for a haircut - I have a friend who does mine for free, but normally between $10-$20 if I go to the salon once a year-ish. (plus a tip!)
b) for your weekly groceries - About $150-$200 every two or three weeks
c) for your monthly rent - Overall mortgage is $1,020.00. Our second home's mortgage is the same (within a few dollars).
d) for monthly gym membership (if applicable) - this is included with my University's tuition.
e) for your monthly gas and electricity - About $200 - $250.
f) for your monthly water rates - we get billed every three months, it's about $60/month.
g) anything else you wish to add - Gas/Petrol here just dropped down to $3.19/gallon (at least at the one down the street, everywhere else is .05 more!) It costs me about $50/week in gas, since I drive 40 minutes to school four days a week.

Average Rent in the area I'm currently living is a minimum of about $900/month. That's for a crappy apartment.

Where do you live? Menomonee Falls, Wisconsin
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 00:40
girlsetsfire
Post Count: 22
a) for a haircut: $35 + tip, every 6 weeks or so
b) for your weekly groceries - $50-100, for 2 of us
c) for your monthly rent - $900 + $48 parking
d) for monthly gym membership (if applicable) - n/a
e) for your monthly gas and electricity - varies, but usually $40ish, more in summer with our a/c
f) for your monthly water rates - n/a [included in rent]

Where do you live? Toronto, ON

This was an interesting forum post. Thanks, Estella!
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 01:06
Fam!lyTimes6
Post Count: 107
a) for a haircut: NOTHING! I love having a Aunt whos a hair dresser!
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 01:07
Fam!lyTimes6
Post Count: 107
a) for a haircut: NOTHING! I love having a Aunt whos a hair dresser!
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 01:07
Fam!lyTimes6
Post Count: 107
a) for a haircut: NOTHING! I love having a Aunt whos a hair dresser!
b) for your weekly groceries - $200 a week for all of us
c) for your monthly rent - $450 ( rent from my awesome mother-in-law)
d) for monthly gym membership (if applicable) - Nothing...Do Zumba In my living room!
e) for your monthly gas and electricity - about 80 a month give or take(included in rent)
f) for your monthly water rates - About 45-ish (included in rent)

Where do you live? Belews Creek, North Carolina

=)
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 01:07
Fam!lyTimes6
Post Count: 107
sorry! it didnt wanna post the whole thing at first! lol
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 05:43
Shar
Post Count: 36
a) 25 dollars a month
b) 100 dollars for 3 people
c) 310 dollars for rent
d) no gym membership
e) 110 for electric in the summer and 170 or so in the winter, I don't have gas for anything in the house
f) water and sewer together is about 100 a month
g) homeowners insurance and car insurance come to 210 a month
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 05:44
Shar
Post Count: 36
oh and I live in Virginia
0 likes [|reply]
9 Oct 2011, 22:51
.November.Butterfly.
Post Count: 210
a) about £30
b) £50
c) £595
d) n/a
e) £20 gas £50 electric
f) 24 for running water and £14 for waste i think

south of england
0 likes [|reply]
10 Oct 2011, 02:45
canceroustears
Post Count: 210
Roughly how much do you pay...

a) Hair cut: I won't pay less then $25. I usually pay $40.
b) for your weekly groceries: I get food stamps, so I usually use the $200 a month.
c) for your monthly rent: Rent is $250 a month for a room.
d) for monthly gym membership (if applicable): N/A
e) for your monthly gas and electricity: Not sure. Roommates pay that.
f) for your monthly water rates: Not sure. Roommates pay that.

This is for just myself. And I live in Cedar Springs, MI USA
0 likes [|reply]
10 Oct 2011, 15:41
ೋMindy☆
Post Count: 58

a) $20 twice a year
b) $75 (family of 5)
c) $575
d) $0
e) $150
f) $0 (included in rent)
g) Gas and Diapers $100

Sunbury,Pennsylvania,USA
0 likes [|reply]
11 Oct 2011, 14:18
GwolfG
Post Count: 7
Roughly how much do you pay...

a) for a haircut £8
b) for your weekly groceries, It depends really i'm a tenent farmer so we tend to rely on our crop instead of buying
c) for your monthly rent, We don't have a mortgage or rent
d) for monthly gym membership (if applicable)
e) for your monthly gas and electricity, We only have electric and oil, our electric is around £80 a month and our oil is bought twice a year normally, we have a wood burner to heat the house so oil only heats our water really
f) for your monthly water rates, we are on a meter so it depends on how much we use its normally about £40
g) anything else you wish to add, our council tax is £2,800 a year

Where do you live? GB
0 likes [|reply]
11 Oct 2011, 15:30
Beautiful Lies
Post Count: 402
a) for a haircut: $5 my friend cuts my hair.
b) for your weekly groceries: About $50 every two weeks (if that).
c) for your monthly rent: $300
d) for monthly gym membership (if applicable): N/A
e) for your monthly gas and electricity: Gas and Electric is included in rent but I spend about $40 every week on gas for my car. BOGUS.
f) for your monthly water rates: Landlord pays that.
g) anything else you wish to add: $80 for full coverage car insurance each month.

Where do you live? A really scary part of Minneapolis. Hey, rent is cheap.
Post Reply
This thread is locked, unable to reply
Online Friends
Offline Friends